MCQ
Single Best Answer
Not Set
QA train crosses a platform 100 meters long in 60 seconds at a speed of 45 km per hour. The time taken by the train to cross an electric pole, is:
ID: #2511
Problems on Trains
2,496 views
Question Info
#2511Q ID
Not SetDifficulty
Problems on TrainsTopic
Your Answer
Choose the Best Option
Click any option to instantly check if you're correct.
Correct Answer: Option C
Explanation
Length of train = x meters
Speed = (45 × 5/18) m/sec = (25/2) m/sec
Distance covered in crossing the platform = (x + 100) m
(x + 100) × 2/25 = 60
or 2x + 200 = 1500 or x = 650
Time is taken to cross the pale
= (650 × 2/25) Sec = 52 Sec.
Continue Practice
Share
Share This Question
Challenge a friend or share with your study group.
More from This Topic