MCQ
Single Best Answer
Not Set
QA running track has a perimeter of 735 metres. Peter and Tom begin walking in separate directions from the same place. How long will it take them to meet if they are walking at 6 km/hr and 8 km/hr, respectively?
ID: #4714
Time and Distance
252 views
Question Info
#4714Q ID
Not SetDifficulty
Time and DistanceTopic
Your Answer
Choose the Best Option
Click any option to instantly check if you're correct.
Correct Answer: Option C
Explanation
Let T be the time it takes for Peter and Tom to meet. We are given that Peter's speed is 35 km/hr and Tom's speed is 735 km/hr. We can use this information to set up the following equations: Distance traveled by Peter = Speed x Time = 35 km/hr * T Distance traveled by Tom = Speed x Time = 735 km/hr * T We are also given that the sum of the distances traveled by Peter and Tom is equal to the circumference of the track, which is 735 meters. We can set up the following equation: Distance traveled by Peter + Distance traveled by Tom = Circumference of track 35T + 735T = 735 meters 770T = 735 meters T = 735 meters / 770 = 189 seconds The time it takes for Peter and Tom to meet is 189 seconds. We can convert this to minutes by dividing by 60 seconds per minute: Time in minutes = 189 seconds / 60 seconds per minute = 3.15 minutes.
Continue Practice
Share
Share This Question
Challenge a friend or share with your study group.
More from This Topic