MCQ
Single Best Answer
Not Set
QA bicycle travelling at 20 km/hr crosses a bridge in 2 minutes. What is the bridge's length?
ID: #4702
Time and Distance
256 views
Question Info
#4702Q ID
Not SetDifficulty
Time and DistanceTopic
Your Answer
Choose the Best Option
Click any option to instantly check if you're correct.
Correct Answer: Option D
Explanation
Distance = speed * time To convert the speed from km/hr to m/s, we use the conversion factor: 1 km/hr = 5/18 m/s Speed in m/s = 20 km/hr * (5/18 m/s/km/hr) = 50/9 m/s Time = 2 minutes = 2 * 60 seconds = 120 seconds Distance = speed * time = (50/9 m/s) * 120 seconds = 6000/9 meters = 666.6666666666667 meters. The length of the bridge is 666.6666666666667 meters
Continue Practice
Share
Share This Question
Challenge a friend or share with your study group.
More from This Topic