MCQ Single Best Answer Not Set

QIn calm water, a man may swim at a speed of 10 kilometres per hour. When he swims up the river, it takes him twice as long as when he swims down the river to reach his target. How fast is the river flowing?

ID: #4718 Time and Distance 221 views
Question Info
#4718Q ID
Not SetDifficulty
Time and DistanceTopic

Choose the Best Option

Click any option to instantly check if you're correct.

  • A 10?3 km/hr
  • B 8?2km/hr
  • C 11?7km/hr
  • D 10?5 km/hr
Correct Answer: Option A

Explanation


The speed of the river is X km/hr, and the man has a downward speed of 10 + X km/hr when he swims with the flow of the river, and an upward speed of 10 - X km/hr when he swims against the flow.

The problem states that the time it takes the man to cover a distance Y when he swims up the river is double the time it takes him to cover the same distance when he swims down the river.

To solve for the speed of the river, we can set up the following equation: Y/(10-X) = 2 * Y/(10+X)

We can then solve for X as follows:

10Y + XY = 20Y - 2XY
XY + 2XY = 20Y - 10Y
3XY = 10Y
3X = 10
X = 10/3 = <<10/3=3.333>>3.333 km/hr

Therefore, the speed of the river is approximately 3.333 km/hr.

Share This Question

Challenge a friend or share with your study group.