MCQ Single Best Answer Not Set

QIn a 63 kilogramme alloy, the copper to zinc ratio is 4: 3. When some copper is taken from the alloy, the ratio becomes 10: 9. What amount of copper is extracted?

ID: #4750 Ratio and Proportion 251 views
Question Info
#4750Q ID
Not SetDifficulty
Ratio and ProportionTopic

Choose the Best Option

Click any option to instantly check if you're correct.

  • A 8kg
  • B 6kg
  • C 12kg
  • D 10kg
Correct Answer: Option B

Explanation


Amount of copper in alloy = [copper ratio/ sum of ratios]* total quantity of alloy

Copper = {4/7}* 63 = 36 kg
Similarly, the amount of zinc in alloy = [3/7] * 63 = 27 kg
Let the extracted copper from alloy = x kg
Remaining copper in alloy = 36-x
The new ratio = 10: 9
i.e., 36-x: 27 = 10: 9
36-x: 3 = 10: 1
36-x = 10* 3
36-x = 30
x = 36-30 = 6 kg.
Hence, the extracted amount of copper is 6 kg.

Share This Question

Challenge a friend or share with your study group.