MCQ
Single Best Answer
Not Set
QA bus's speed, including stoppages, is 60 km/hr, while its speed, excluding stoppages, is 65 km/hr. How long does the bus stop in an hour?
ID: #4708
Time and Distance
222 views
Question Info
#4708Q ID
Not SetDifficulty
Time and DistanceTopic
Your Answer
Choose the Best Option
Click any option to instantly check if you're correct.
Correct Answer: Option D
Explanation
Given that the bus covers a distance of 60 kilometers in an hour when it stops at bus stops and a distance of 65 kilometers in an hour when it does not stop at bus stops, we can calculate the time taken to cover 5 kilometers as follows: Time = distance/speed = 5 km / (65 km/hr - 60 km/hr) = 5 km / 5 km/hr = 1/15 hour = 1/15 * 60 minutes = 4 minutes.
Continue Practice
Share
Share This Question
Challenge a friend or share with your study group.
More from This Topic